Přeskočit na obsah

Začarovaný kruh břišního tuku

Co je začarovaný kruh břišního tuku?

O tomto „začarovaném “ kruhu břišního tuku pojednává studie doktorů Stanleyho a Grispoona s názvem “Effects of Growth Hormone Releasing Hormone on Visceral Fat, Metabolic and Cardiovascular Indices in Human Studies”[1]. Z výsledků studie je pro nás podstatné, že: „Zvýšená viscerální tuková tkáň (břišní tuk) je spojena se snížením endogenní sekrece Růstového hormonu (GH), pravděpodobně v důsledku hyperinzulinémie (zvýšené koncentraci inzulinu v plazmě způsobené inzulinovou rezistencí), zvýšené cirkulace volných mastných kyselin (tuků), zvýšeného tónu somatostatinu (= hormon tlumící vylučování růstového hormonu) a sníženého ghrelinu (= hormon hladu)“ .

Což v podstatě znamená, že břišní tuk:

 1. Snižuje vyplavování hormonu spalujícího tuk – růstového hormonu (GH) – zvýšením produkce inzulínu.
 2. Zvyšuje množství cukru v krevním oběhu, což zase zvyšuje množství inzulínu, který tvoje slinivka uvolňuje a to následně vede k inzulinové rezistenci, kterou tělo kompenzuje další tvorbou inzulínu. Společně se zvyšováním koncentrace triacylglycerolů a lipoproteinů o nízké hustotě (LDL = „špatný cholesterol“) v krvi se snižuje koncentrace lipoproteinů o vysoké hustotě (HDL = „dobrý cholesterol“). To vše má za následek zvýšené riziko krevní srážlivosti, způsobování zánětlivých změn, zvýšený krevní tlak a podílí se na rozvoji cukrovky 2. typu.
 3. Snižuje schopnosti těla využívat hormony ke spalování tuku (lipolýze).
 4. Snižuje hladinu ghrelinu, takže nedochází k vyplavování růstového hormonu, díky čemuž jsme schopni přežít dlouhé úseky bez potravy a zachovat si všechny základní životní funkce.

Co je ale nejhorší? Břišní tuk plodí další břišní tuk.

Začarovaný kruh břišního tuku tedy znamená, že čím větší pupek právě máš, tím větší ho budeš mít v budoucnu. A to není zrovna dobrá zpráva nejen pro tvé zdraví, protože to vede k:

 • Zvyšování cholesterolu, triacylglycerolů, krevního tlaku a rizika rozvoji cukrovky 2. typu.
 • Zvýšenému usazování plaku v tepnách a jejich následnému kornatění (= ateroskleróza), což vede k infarktu nebo mrtvici.
 • Způsobování zánětlivých změn, které se mohou projevit například jako ztuhlost a bolest kloubů.
 • Zvýšenému riziku předčasné smrti. A kdo by chtěl umřít dřív než musí?

Jaká je ta dobrá zpráva?

Je to vše ve tvých rukou a proces začarovaného kruhu můžeš zvrátit ještě dnes. Chce to jen začít a vytrvat. Jak na to? Dodržováním kombinací následujících doporučení, které mají za cíl přirozeně zvýšit hladinu GH:

 1. Spánek
 2. Půst
 3. Vyvážené stravování
 4. Strategické cvičení

Pojďme si jednotlivá doporučení rozebrat podrobněji.

1. Spánek

Spánek je přirozený a nejúčinnější nástroj těla pro regeneraci. Přesto máme tendenci spánek často zanedbávat, což vede ke spánkové deprivaci a následným zdravotním problémům – doporučuji knihu Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění od Matthew Walkera.

Během kvalitního spánku se mimo jiné uvolňuje růstový hormon. Dopřej si proto denně 7 a více hodin hlubokého a klidného spánku, ideálně v temné a chladné místnosti bez elektroniky. Hodinu a půl před spaním přestaň koukat do mobilu, monitoru počítače nebo na televizi. Vem si knížku a čti si. Ráno se probudíš daleko odpočatější.

2. Půst

Půst je další jednoduchý způsob, jak zvýšit hladinu růstového hormonu (GH). Ano, tím, že nejíš.

Je řada studií [2], které dokazují zvyšování hladiny GH během půstu. Jedna říká, že hladina GH se zvýšila o 1250% po týdnu hladovění. Neříkám ale, že bys měl týden hladovět.

Dle jiné [3] došlo k pětinásobnému nárůstu hladiny GH po dvou dnech půstu.

A v další [4] naměřili nárůst o 2 000% u můžu a 1 800% u žen (ano, čteš správně, není to překlep) po 24 hodinách půstu.

Celkem jednoduchý, ale ne snadný.

Je řada způsobů, jak začít s půstem. Moc bych se v tom ale nenimral. Podstatou je začít. Doporučuji odzkoušet 16/8 a posléze 24/0 (to je 16 respektive 24 hodin bez jídla).

3. Vyvážené stravování

Vyvážené stravování je způsob příjmu markoživin (bílkovin, sacharidů a tuků), který podporuje vyváženou hladinu hormonů tvého těla a stimuluje ho ke spalování cukru, kdy má, a tuku, kdy má, takže se přirozeně udržuje štíhlá a svalnatá postava.

A to následně znamená, že svému hormonálnímu systému usnadníš uvolňování GH.

Je obecně známo, že inzulín znemožňuje uvolňování GH. A inzulín se uvolňuje pokaždé, když jíme. Ale daleko větší množství inzulínu se uvolní, když jíme rafinované sacharidy (bílé pečivo, těstoviny, sušenky, tyčinky, sladidla atd.) a další sladká jídla. Vyhni se jim a nahraď je komplexními sacharidy jako jsou například celozrnné obiloviny, luštěniny, batáty nebo brambory.

4. Strategické cvičení

Správný typ cvičení přirozeně zvyšuje tvoji hladinu GH. Je to cvičení, které aktivuje anaerobní glykolytický energetický systém (rychlá glykolýza) a donutí tvé tělo produkovat kyselinou mléčnou. Jedná se o cvičení o vysoké intenzitě s krátkou dobou trvání, jako je například silový trénink nebo krátké sprinty.

Tento typ cvičení je nejvhodnější, protože se díky přítomnosti a akumulaci kyseliny mléčné uvolňuje GH. Stejně tak se uvolňuje testosteron – další silný spalovač tuku.

Závěr

Nebuď otrokem svého životního stylu. Pořád je šance vymanit se ze začarovaného kruhu břišního tuku. Je to jen na tobě. Buď budeš žít pohodlný, nenaplněný a krátký život gaučového povaleče, nebo zvolíš cestu občasného nepohodlí a budeš žít plnohodnotný, zdravý a dlouhý život vítěze. Volba je tvá.

Domluv si se mnou bezplatnou konzultaci a já ti pomůžu na tvé cestě za lepší postavou.

Reference:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4324360/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6758355/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1548337/
 4. https://www.eurekalert.org/news-releases/906514

2 komentáře na “Začarovaný kruh břišního tuku”

 1. Nehodlám hodnotit zásluhy – jsem v tématu spíše laik… Nicméně Váš styl vyjadřování a celkové vedení tématu mě přesvědčuje a je plusem. Budu tu častěji, s pozdravem 🙂

 2. Som ohromený tým, ako bola táto téma prezentovaná v článku. Keď som vstúpil na webovú stránku, dúfal som, že sa budem môcť dozvedieť niečo viac a nebol som sklamaný. Pri čítaní podobných príspevkov na webe sa môžete stratiť …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: